Ministrica dr. Asta Vrečko s podpisom pogodbe podprla prenovo Pilonove galerije v Ajdovščini
Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko se je danes mudila na obisku v Ajdovščini. V okviru delovnega obiska je z županom občine Ajdovščina, Tadejem Beočaninom, podpisala pogodbo o sofinanciranju projekta prenove Pilonove galerije, ki je vključen v Načrt za okrevanje in odpornost (NOO). Ministrstvo bo za prenovo osrednje ajdovske kulturne ustanove namenilo dober milijon evrov.
Pilonova galerija bo z uspešnim razpletom kandidature Občine Ajdovščina na razpisu Ministrstva za kulturo za trajnostno obnovo kulturne dediščine iz Načrta za okrevanje končno lahko revitalizirala sam objekt, kjer se hrani dediščino nacionalnega pomena. S tem bo pridobila nujno potrebne pogoje za ohranitev znotraj strokovnih standardov ter prezentacijo, ki sledi spreminjajoči se družbi 21. stoletja. Nenazadnje pa bodo tudi zaposleni lahko delali v primernejših prostorih.
Glavni cilj projekta Pilonova galerija 5 zvezdična zakladnica umetnosti je trajnostno obnoviti kulturni spomenik lokalnega pomena, ter ga s pomočjo digitalnih orodij vključiti v kulturno in turistično ponudbo območja, ki bo javno dostopna vsem obiskovalcem. S tem se želi povečati obiskanost območja ter same Pilonove galerije Ajdovščina.
Obnova bo vsebovala prenovo obeh objektov, kjer deluje Pilonova galerija, vključno s stenami, fasado, ostrešjem, stavbnim pohištvom, strojne in elektro instalacije, talne pohodne elemente, objekt pa bo prilagojen dostopnosti gibalno in senzorno oviranim osebam. Poleg sami gradbenih posegov, projekt predvideva tudi sodobnejšo opremo za razstavne prostore. Likovna dela in dokumentarno gradivo pa bodo končno lahko maksimalno zaščitena s primerno konservatorsko opremo in vrhunsko muzejsko razsvetljavo. V luči čim širše dostopnosti muzejskega fonda, so odgovorni v projektu predvideli tudi digitalno dostopnosti do gradiva. Digitalizirana bodo umetniška dela, ki bodo širše dostopna javnosti, tudi kadar so v depoju, ter s tem, med drugim, omogočili kakovostne dediščinske raziskave.
Pilonova galerija bo tako deležna vsebinskih kot tudi prostorskih nadgradenj. 1,8 milijona evrov vredna investicija bo nared do konca leta 2025. Ministrstvo za kulturo je prenovi Pilonove galerije namenilo 1,17 milijona evrov, 641.000 pa bo v treh letih primaknila občina. Župan Tadej Beočanin je ob slovesnem podpisu pogodbe, dejal "Pilonova galerija – pomembna ambasadorka kulture v občini – se ponaša z bogato produkcijo razstav in drugih kulturno-umetniških dogodkov ter hrani neprecenljivo bogastvo umetniških del različnih avtorjev, zbranih v več zbirkah. Z današnjim podpisom smo utrdili prepričanje, kako pomembna je njena prenova. Ne zgolj oprema in revitalizacija objekta, bogatejše bodo tudi vsebine, kar je izjemna pridobitev za našo občino, še posebej v povezavi s sosednjo Rustjevo hišo, v kateri se obeta center pekarske in mlinarske dediščine."
Z obiskom v Pilonovi galeriji je bila zadovoljna tudi ministrica dr. Asta Vrečko, ki si je z radovednostjo ogledala nekatera Pilonova dela, ob podpisu pogodbe pa je dejala: "Veno Pilon je začel s svojim delom v obdobju po prvi svetovni vojni, na območju, ki je takrat pripadalo fašistični Italiji. Zato nam je njegovo ustvarjanje še toliko bližje. In prav zato morajo biti njegova izjemna dela nujno na ogled nam in potomcem, kajti govorijo ne le o takratnem času, ampak tudi o današnjem času. Projekt, ki ga danes podpiramo, bo tako našo nacionalno kulturo še bolj obogatil. Na ministrstvu smo res veseli te prijave, kajti Pilonova galerija predstavlja eno pomebnejših slovenskih galerij, ki je vsekakor izjemno obiskana, Veno Pilon pa ima v slovenski in širši regijski umetnosti posebno mesto. Galerijski prostori so potrebni prenove in veseli smo, da bomo lahko celostno pomagali Občini, ki je seveda tudi prispevala del sredstev za ureditev teh prostrov."
Znotraj projekta pa se je našla tudi turistična priložnost. Zato bodo oblikovani trije novi turistični produkti za krepitev povezovanja kulturne dediščine s turizmom ter za trajnostno preusmerjanje tradicionalnih turističnih tokov k novim turističnim znamenitostim. Direktorica Pilonove galerije, Tina Ponebšek: "Gre za petzvezdično doživetje »Po poteh Vena Pilona«, integrirani turistični produkt »Atelje Vena Pilona«, ki pomeni rekonstrukcijo Pilonovega ateljeja v tej hiši in ki bo didaktično ter taktilno omogočil obiskovalcem vpogled v atelje in umetnikov način dela nasploh. Virtualizacija le tega pa bo to omogočila najširši publiki tudi od doma. Za najmlajše obiskovalce pa smo zasnovali digitalno, umetniško zgodbo maskote pedagoških programov Pilonove galerije Miška Venča »Umetnost je svet!«, torej miška, ki potuje po svetu in na ta način krepi zanimanje za spoznavanje umetnosti."