Občina Ajdovščina praznuje svoj občinski praznik 5. maja, saj je bila ravno takrat v Ajdovščini, 5. maja 1945, ustanovljena prva slovenska vlada po drugi svetovni vojni. Tokrat je žal slabše vreme preprečilo večjo slovesnost na Lavričevem trgu, a je bilo pa zato toliko bolj polno v Dvorani prve slovenske vlade. Slovesnost, ki jo je povezovala Mateja Rosa, je bila obogatena z nastopom Pihalenega orkestra Burja, pod vodstvom dirigenta Andreja Kobala, za dodatni glasbeni vložek pa je poskrbela še pevka Nina Kosovel. Slavnostno sejo je s svojim govorom odprl župan Tadej Beočanin, ki je nato podelil tudi zaslužna priznanja. Več o nagrajencih si lahko preberete v spodnjih obrazložitvah, v četrtek pa vabljeni na Lavričev trg, ko bo nadaljevanje praznovanja, ob 20. uri bo na sporedu glasbeno-plesni spektakel Ona, v katerem bo nastopila Tjaša Fajdiga.
PETOMAJSKI PRIZNANJI
Steg Ajdovščina-Šturje 1 - Za tri desetletja delovanja in vzgajanja mladih v duhu dragocenih moralnih vrednot
Steg Ajdovščina-Šturje 1 letos praznuje 30. obletnico delovanja. Društvo deluje pod okriljem Združenja slovenskih katoliških skavtinj in skavtov ter je del svetovne skavtske organizacije WAGGGS. V treh desetletjih aktivnega delovanja je ajdovska skavtska organizacija v svoje vrste sprejela in vzgajala preko 1000 mladih, ki so se učili pomembnih življenjskih vrednot, veščin, solidarnosti in odgovornosti.
Od peščice zanesenjakov v sezoni 1994/95 se je članstvo do danes krepko povečalo. Raslo je hkrati z dejavnostmi, ki so privabljale mlade. V Stegu Ajdovščina-Šturje 1 izvajajo programe za mlade vseh starosti – od najmlajših bobrov in bobrovk, prek volčičev in volkuljic, izvidnikov in vodnic do najstarejših popotnikov in popotnic. Voditelji društva so prostovoljci, ki delu v društvu namenjajo ogromno svojega časa, ob tem pa redno pridobivajo nova znanja in veščine na usposabljanjih in izobraževanjih. Njihovo delo je prepoznavno tudi na državni ravni, saj so že sodelovali v državnem vodstvu posameznih vej.
Skozi tri desetletja se je v Stegu Ajdovščina-Šturje 1 veliko dogajalo. Posebej ponosni so na uspešne dogodke kot so tabori ob 20. in 25. obletnici delovanja, organizacija Marmeljade 2014 ob Vipavi v Dolenjah in sodelovanje pri tolminski Marmeljadi 2023. Domače skavtinje in skavti so odgovorni in aktivni, prizadevni in vedoželjni. Njihovo delo pa je bilo večkrat nagrajeno tudi z uspehi na državnih tekmovanjih. Tako so prejeli priznanje za najboljši mladinski prostovoljski projekt za Marmeljado 2014, bili zmagovalci Skavtefsta v letu 2015 in 2020, prejeli so nagrado za najboljši film na festivalu Zlata žaba 2016, osvojili prvo mesto na nočnem tekmovanju Divja Jaga 2017 … Največ pa štejejo njihovi dosežki na področju vzgoje mladih v duhu skavtskih vrednot. Poslanstvo skavtske organizacije je prispevati k polnemu biološkemu, spoznavnemu, duhovnemu, čustvenemu, moralnemu in socialnemu razvoju mladih ljudi na poti k odgovornemu življenju in dejavnim aktivnostim v krajevnih, narodnih in mednarodnih skupnostih. Skavti delujejo prostovoljno tudi izven skavtske organizacije ter kot posamezniki priskočijo na pomoč, kjer je potrebna.
Steg Ajdovščina-Šturje 1 je zelo priljubljena organizacija med mladimi, zato se pripravlja na delitev v dva stega – skavtska rodova – kar bo še več mladim omogočilo doživetje skavtskega načina življenja.
Miloš Popović - Za pomemben prispevek k vsestranskemu razvoju športa v občini Ajdovščina
Miloš Popović je prvo ime ajdovskega ljubiteljskega športa. Danes predsednik Športne zveze Ajdovščina je svojo športno pot začel kot trener in gonilna sila malo-nogometne ekipe Kix Ajdovščina. Kixi so prvi dve leti trenirali za lokalne turnirje, leta 1997 pa so se prvič preizkusili na prvenstvu. V tem letu je bil tudi uradno ustanovljen Malo-nogometni klub Kix, Miloš Popovič pa je postal njegov prvi predsednik. Trenerski malo-nogometni ekipi je načeloval do sezone 2003/04, nato je bil nekaj časa pomočnik in trener vratarjev, od leta 2010 pa trenira mlajše selekcije od U13 do U21. Predvsem pa se Miloš Popović stalno dokazuje kot odličen organizator v vseh mogočih sferah delovanja tovrstnih športnih organizacij. Zaslužen je za dobro delovanje in za uspehe kluba. Kot trener mlajših selekcij je Popović med leti 1999 in 2009 deloval tudi v Nogometnem klubu Primorje. Že vse od leta 1983 pa je tudi aktivni član ajdovskega taborniškega društva Rod Mladi bori – začel je kot tabornik, nato je opravljal dela vodnika, bil je načelnik in nato tudi starešina roda. Več kot desetletje pa je že blagajnik društva.
Širši lokalni javnosti pa je Miloš Popović poznan predvsem kot predsednik Športne zveze Ajdovščina, to funkcijo odlično opravlja že vse od leta 2007. Zveza, ki povezuje številna športno-rekreativna društva, klube in posamezne športnike, je pod njegovim vodstvom zacvetela. V času njegovega vodenja so se uredili odnosi med športniki, izdelana so bila jasna pravila delovanja. Zveza si aktivno prizadeva za razvoj športne infrastrukture in sodeluje z lokalno skupnostjo pri načrtovanju. Podpira razvoj športnega turizma, velik poudarek daje tudi prizadevanjem za večja vlaganja s strani lokalnega gospodarstva v šport. Pomembna je vloga lokalne športne zveze pri promociji športa pri otrocih – jesenska mini olimpijada s predstavitvijo športnih društev je za šolarje odlična priložnost za spoznavanje možnosti športnega udejstvovanja. Zveza je odličen partner z različnimi drugimi društvi in organizacijami v mnogih športno-rekreativnih projektih.
Miloš Popović je s svojimi dobrimi organizacijskimi sposobnostmi, znanjem in veščinami ter dobrim pristopom veliko prispeval k razvoju in promociji športnih aktivnosti v naši lokalni skupnosti.
ZLATI ZNAKI
Skakalni klub POK - Za ohranjanje tradicije in uspešen razvoj skakalnega športa na Gori
Skakalni klub POK že več kot desetletje deluje na področju Gore in pod svojim okriljem združuje mlade skakalce. Društvo je bilo ustanovljeno z namenom obuditve tradicije skakalnega športa na Gori, ki se je razvil iz prvotnih tekmovanj v spustu in teku ter sega v prva leta po drugi svetovni vojni. Pobudniki ustanovitve kluba so se dela lotili načrtno, na vseh ravneh – od vzgoje mladih skakalcev do urejanja infrastrukture, povezovanja s sorodnimi in krovnimi organizacijami na lokalnem in državnem nivoju ter izobraževanja trenerja in sodnikov. Ob veliki predanosti zanesenjakov je bilo v ta kompleksni razvoj vloženega ogromno prostovoljnega dela. Skakalni center, ki je zrasel na Kovku, združuje več skakalnic in nudi urejene objekte ter vso potrebno opremo za treninge in tekme ter je izjemna pridobitev za celotno skupnost in širše. Klub beleži tudi odlične uspehe na tekmovalnem področju – v ducat letih so POK-ovci osvajali odličja na različnih državnih in mednarodnih tekmovanjih. Zaradi velike angažiranosti pri vključevanju otrok v organizirane oblike športa na podeželju je Skakalni klub POK pridobil status delovanja v javnem interesu.
Ob omogočanju razvoja mladih športnih talentov spodbuja zdrav življenjski slog, ohranja tradicijo smučanja na Gori in tej podeželski skupnosti ponuja nove možnosti razvoja, hkrati pa je center pomembna obogatitev športne infrastrukture v občini.
Turistično društvo Vipavski Križ - Za zasluge pri oživljanju dediščine ter za vsestranski razvoj Vipavskega Križa
Turistično društvo Vipavski Križ je s svojim delovanjem pomembno povzdignilo dragoceno dediščino kraja. Ustanovljeno je bilo leta 1999, člani so se organizirali z namenom zbuditi zaspano življenje v svoji skupnosti, obrisati prah z zidovja znotraj obrambnega obzidja, oživiti starodavne zgodbe in povrniti Vipavskemu Križu lesk in veljavo, ki mu je kot prvemu in danes najmanjšemu mestecu v tej deželi od nekdaj pripadala. Začeli so z urejanjem prvih parkirišč pred obzidjem, nato so očistili in oživili grajsko klet. Spodbujali so prenovo Križa in v času prenavljanja aktivno sodelovali, da so logistično zahtevna gradbena dela nemoteno tekla, v tesnem stiku z življenjem prebivalcev v ozkih ulicah. Najvidnejše in najbolj prepoznavno pa je društveno delovanje na kulturnem področju. Kriški semanji dnevi in Božična zgodba sta tradicionalna etnološko-turistična festivalska dogodka, ki daleč presegata lokalne okvire. Med stalno razstavno dejavnostjo pa izstopata dve veliki letni razstavi – razstava jaslic in velikonočna razstava pirhov, ki prav tako vsaka v svojem obdobju v kraj privabljata množice obiskovalcev. Ob tem pa člani stalno skrbijo za lepo podobno kraja, urejajo javne površine in gostoljubno sprejemajo goste. Sočasno z aktivnostmi društva se je krepila tudi turistična dejavnost v kraju. Turistično društvo Vipavski Križ ima velike zasluge, da je »biser sredi Vipavske doline« znova zasijal in si skrbno prizadeva, da ta sijaj ohranja, privablja množice gostov in domačinom ponuja nove turistične priložnosti.
Matija Repič - Za njegov prispevek pri razvoju krajevne skupnosti Ajdovščina
Matija Repič je prepoznavno ime v krajevni skupnosti Ajdovščina. Sokrajanke in sokrajani ga poznajo predvsem po aktivnem družbeno-koristnim delom – kar 35 let zapored je že dejaven član sveta svoje krajevne skupnosti. V mandatu 2006/2010 je opravljal delo predsednika, v treh drugih mandatih je bil podpredsednik, danes, pri častitljivih 87 letih, pa s svojimi izkušnjami, znanjem in modrostjo kot član sveta še vedno pomembno sooblikuje lokalni razvoj. Odlikujeta ga dober občutek in veliko razumevanje za različne potrebe v skupnosti, zna graditi mostove povezovanja in sobivanja med generacijami. Prostovoljno delo pri razvoju svojega kraja mu je v njegovem delovnem obdobju - zaposlen je bil najprej v gospodarstvu, nato na gospodarskem področju v upravi Občine Ajdovščina – zapolnjevalo velik del prostega časa. Odkar je v pokoju pa ima več časa tudi za ustvarjanje. Matija Repič kreativnost sprošča v kamnoseštvu. V svoji bogati zbirki kamnoseških del ima tudi izdelke, ki promovirajo naš kraj na mnogih razstavah in na katere je upravičeno zelo ponosen. Tudi z umetniškim ustvarjanjem daje dober zgled, da je tretje življenjsko obdobje lahko nadvse pestro. Matija Repič je vse svoje odraslo življenje aktiven in družbeno-angažiran prostovoljec, ki si prizadeva za dobro svoje skupnosti.
Danilo Curk - Za prostovoljno delo in prizadevanja za razvoj svojega kraja in širše skupnosti
Danilo Curk je prostovoljstvu in skupnosti predan človek, ki je s svojim delovanjem pomembno vplival na razvoj svojega kraja Dolge Poljane ter na dobre odnose med krajani. Dva mandata zapored je predsedoval svetu Krajevne skupnosti Dolga Poljana. V tem obdobju so bili uspešno izvedeni številni infrastrukturni projekti – od ureditve kanalizacije, cestnih povezav, vaškega izvira do urejanja športnega parka. Bil je ključni člen pri umeščanju in urejanju balinišča ter ustanavljanju Balinarskega kluba Tabor Dolga Poljana. Z organizacijo skupnostnih delovnih akcij in akcij medsebojne pomoči je veliko prispeval k ohranjanju dobrih odnosov v skupnosti in izgledu kraja. Dobro delo pa po upokojitvi nadaljuje tudi v Društvu upokojencev Ajdovščina, kjer je kot prostovoljec prevzel vodenje balinarske sekcije ter se z balinarji upokojenci redno udeležuje tekmovanj po Primorskem in širše. Predanost prostovoljstvu in ljudem pa Danilo Curk danes širi tudi preko meja domače skupnosti – v letošnjem letu se je udeležil dobrodelne odprave v Afriko, kjer je s svojim znanjem in delom pomagal pri izvedbi elektroinštalacijskih del v misijonu primorskega rojaka Danila Lisjaka v Ugandi. Danilo Curk je zgled družbeno aktivnega človeka, prostovoljca, ki deluje v dobro svoje skupnosti in svojih ljudi.
Alen Milavec - Za vrhunske uspehe na področju športne in umetniške fotografije, ki krepijo prepoznavnost in kulturni ugled občine
Alen Milavec je mlad, a že zelo uveljavljen in priznan fotograf iz Podkraja. Njegovi krajinski posnetki naše dežele so dih jemajoči. Uspeh pa je zgradil predvsem po zaslugi vrhunske športne fotografije. Na slikoviti Predmejski etapi Dirke po Sloveniji 2019 so ga opazili sodelavci ekipe Tadeja Pogačarja, odtlej je osebni fotograf svetovnega kolesarskega asa. Njegova fotografija Pogačarja je januarja 2022 krasila naslovnico National Geografica, na kar je upravičeno nadvse ponosen. Je pa tudi uradni fotograf znamenite dirke Reli Dakar. Ob atraktivnih športnih posnetkih pa pozornost pritegujejo Alenovi posnetki narave, pokrajine. Najbolj ga navdihujeta prav Vipavska dolina in planota Trnovski gozd. Estetsko in tehnično dovršene fotografije narave, ujete v svojem najlepšem trenutku, z bogatim umetniškim vtisom, so izraz Milavčeve strastne predanosti. Njegova dela so bila večkrat nagrajena in razstavljena, fotografije objavljajo številne slovenske, evropske in svetovne revije ter spletne strani. Alen Milavec s svojim delom – tako na področju športne fotografije kot pri zajemanju naravnih lepot iz domačega okolja – pomembno prispeva k dokumentiranju zgodovinskih športnih dosežkov in lepot narave, kulturne dediščine, s čimer sledi stopinjam legendarnega rojaka s Podkraja, fotografa Edija Šelhausa.
* Fotografije: Tamara Vidmar & Klemen Batagelj