Lokalne Ajdovščina

oglaševanje menu

Egon Stopar: »Napačno je razmišljanje nekaterih, ki želijo s cepljenjem počakati«

Zadnje trenutke letošnjega leta smo izkoristili za pogovor z Egonom Stoparjem, direktorjem Zdravstvenega doma Ajdovščina. Epidemiološka slika v naši občini še zdaleč ne omogoča zabav ob koncu leta, zato poziva in naproša vse, da »najdaljšo noč v letu« preživimo doma, s svojo družino. Obenem še dodaja, da je cepljenje proti Covid-19 popolnoma varno in hkrati naša rešitev na poti v boljše čase. Več pa v spodnjih vrsticah.

Kakšna je v teh dneh epidemiološka slika v naši občini? Glede na podatke, ki jih imamo, ni ravno spodbudna?

Res je. Epidemiološka slika ni najboljša. Še vedno je pri nas precej širjenja okužb. Le te se predvsem širijo znotraj družin, nato pa okužba, zaradi druženja, rada preskoči iz ene družine v drugo in tako se krog nadaljuje. Okužbe so torej precej razpršene, na srečo pa na našem območju ne zaznavamo večjih žarišč.

V zadnjih dneh potekajo po Sloveniji množična testiranja s hitrimi testi. Ajdovščine ni na seznamu mest za testiranje. Zakaj?

V Ajdovščini imamo trenutno manjšo kadrovsko stisko zdravstvenega osebja, ki je nujno potrebno za tovrstno testiranje, predvsem pa želimo biti skrajno previdni. Cel čas epidemije stremimo k temu, da je osnovni princip boja proti širjenju okužb upoštevanje pravil – ohranjanje medsebojne razdalje, skrb za higieno rok, nošenje zaščite maske in čim manj dotikanja obraza z nečistimi rokami. Hitre teste smo sicer zagotovili in bodo jutri prišli v Ajdovščino, absolutno pa zagovarjamo hitro testiranje v skupinah med delavci v zdravstvu in zdravstveni negi, med pedagoškimi delavci in podobno. Zagotovo bodo hitri testi na voljo pred odprtjem šol, za učitelje in ostale zaposlene v pedagoškem procesu.

Ali ajdovski zdravstveni dom v teh dneh deluje normalno?

Seveda. Delujemo popolnoma normalno, ambulantni pregledi so na voljo, prav tako zagotavljamo vso zdravniško oskrbo tistemu, ki jo potrebuje.

V nedeljo so bili cepljeni prvi oskrbovanci Doma starejših občanov v Ajdovščini ter doma Pristan v Vipavi. Je potekalo vse brez težav?

Ja. V našo regijo je prispelo 450 odmerkov cepiva, od tega smo jih mi dobili 160, predvsem zaradi tega, ker imamo v naših domovih za starejše zelo dobro epidemiološko sliko. Zato smo lahko večjemu številu oskrbovancev omogočili cepljenje.

Kakšno je bilo zanimanje za cepljenje med starostniki?

Zanimanja med starostniki je bilo precej. Skrbi pa nas relativno nizko zanimanje za cepljenje pri zaposlenih v teh ustanovah. Nekateri so sicer izrazili željo po cepljenju, a želeli bi si večje število. Cepljenje je sicer stvar posameznika in nikogar se ne sme prisiliti v to, bi bilo pa dobrodošlo več spodbude v tej smeri.

Med starostniki je bilo cepljenje res lepo sprejeto, velik delež njih je prejel cepivo. V Pristanu so bili cepljeni vsi oskrbovanci, ki so to želeli, v Ajdovščini pa je nekaj malega odmerkov zmanjkalo, a bomo že v prihodnjih dneh dobili novo pošiljko cepiva. Prioritetno bodo z njo cepljeni tisti starostniki v domu, ki še niso bili, ostala zaloga pa bo na voljo tamkajšnjim zaposlenim ter ostalemu zdravstvenemu osebju naše ustanove. Prvi pridejo na vrsto zaposleni na nujni medicinski pomoči, nato tisti v patronažni službi in tako naprej.

Kdaj pričakujete, da bo cepivo na voljo širši skupnosti?

Kakor nam sporočajo iz ministrstva je težko pričakovati, da bo cepivo kmalu na voljo vsem. Po prvih napovedih bomo malce bolj množično cepljenje pričeli ob koncu meseca februarja oziroma marca.

Kako bo potekalo cepljenje širše javnosti, ko bo to možno?

Računamo, da bomo najprej ljudi preko medijev pozvali k prijavi za cepljenje. Nekako podobno, kot je bilo organizirano cepljenje proti gripi. Vsak prijavljeni bo prejel svojo številko in glede na dostavo odmerkov cepiva, bo stvar potekala po določenem vrstnem redu prijav. Obenem bodo naši zdravniki bedeli nad seznamom prijavljenih in presodili, če je kdo vmes, ki morda spada v rizično skupino.

Ste sam zagovornik cepljenja? Namreč v zadnjih dneh je znova opažen velik skok raznih teorij zarot o cepljenju, ki v mnogih ljudeh vzbujajo dvom.  

Absolutno zagovarjam cepljenje in takoj, ko bom prišel na vrsto, se bom cepil proti okužbi z Covid-19. Sam s cepljenjem nimam nikoli težav, sploh pa strokovnjaki in znanstveniki opažajo, da je cepivo proti Covid-19 precej manj agresivno kot denimo cepivo proti sezonski gripi. Cepivo je glede na vse dostopne podatke varno.

Verjetno bo sčasoma, ko bo več ljudi cepljenih, poskočilo tudi zaupanje v cepivo?

Zagotovo. Napačno pa je razmišljanje nekaterih, ki želijo s cepljenjem počakati. Če bi se vsi na to zanašali, potem ne bomo dosegli nič. Vsak mora prevzeti svoj del odgovornosti. Žalosti me, ko vidim, da je v teh dneh največja težava frizura Bojane Beović. Takšne zadeve v ljudeh povzročajo nepotreben dvom in moramo se jih izogibati.

Pred nami je drugi del novoletnih praznikov. Prihaja »najdaljša noč v letu« in marsikdo bi se kljub epidemiji vseeno rad poveselil v družbi prijateljev. Že med praznovanjem božiča je bilo druženja kar precej, verjetno ga bo na silvestrovo še več. To pa je voda na mlin širjenju okužbe. Kaj svetujete, kako preživeti prihodnje dni in skok v novo leto?

Res je, sam vsakodnevno opažam številne skupine ljudi, ki se družijo, po vaseh je precej druženja tudi po vinskih kleteh. Moramo se zavedati, da je v naši družbi morda nekdo, ki je okužen, pa tega sploh ne ve, in virus se tako hitro razširi naprej. Moj poziv, moja prošnja vsem je, da novoletne dni preživimo doma, v svojem toplem mehurčku, s svojo družino. Seveda priporočam, da čim več časa, kljub slabemu vremenu, preživimo v naravi, a s svojim »mehurčkom« in ne s prijatelji ali znanci. Epidemiološka slika žal še zdaleč ne dopušča sproščanja ukrepov. Virus sam od sebe ne preživi, preživi le, če ga prenašamo. Bodimo letos doma. Zato, da bomo prihodnje leto spet lahko normalno živeli.

Hvala.

 

* Naslovna fotografija: STA

 

 

 

Matjaž Jazbar

#ajdovščina, #novice, #intervju, #zdravje

Kolofon