V letu 2021 je bila Goriška statistična regija po neto čistem dobičku med tremi najuspešnejšimi regijami v Sloveniji, lani pa je bila ena izmed le treh, ki neto čistega dobička niso povečale, podobno kot Osrednjeslovenska in Posavska regija, kjer se je padec prav tako približal 20-im odstotkom. "Izguba se je glede na predhodnje leto kar za dvakrat povečala, tako da znaša neto čisti dobiček 212 milijonov evrov, kar je za petino manjši obseg glede na leto poprej. Tudi v primerjavi z republiškim povprečjem se je uspešnost poslovanja goriškega gospodarstva poslabšala kakor v republiškem gospodarstvu, in sicer zaradi zmanjšanja predvsem izvoznih prihodkov," je za Radio Robin pojasnila Mara Kos Maver z Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (AJPES).
Ajpes kot glavni razlog za slab regijski izkaz pojasnjuje s padcem dobička pri dveh velikih podjetjih iz Ajdovščine in Šempetra-Vrtojbe, ki sta izkazali velike izgube v poslovanju. Njun padec predstavlja kar 60% izgube na ravni Goriške regije. Omenjeni podjetji, ki še ne smeta biti imenovani, sta v slab poslovni izkaz potegnili tudi občini, v katerih delujeta. Ajdovščina in Šempeter-Vrtojba, ki sta tako zabeležili največji padec po dobičku na občino, v Ajdovščini je bilo kar 76 % manj dobička kot lani, v Šempetru-Vrtojbi pa so leto zaključili celo z neto izgubo. Neto dobiček je sicer največ zrasel v Idriji, Kanalu in Brdih.
Sicer pa so najbolj pridobile kulturne in razvedrilne dejavnosti ter gradbeništvo, večje poslabšanje rezultatov pa znotraj predelovalne dejavnosti izkazujetudi proizvodnja motornih vozil ter plovil. Precej manj dobička so izkazale tudi družbe za oskrbo z elektriko, plinom in paro, finančne in zavarovalniške dejavnosti ter poslovanje z nepremičninami, ki pa pomenijo le malenkostne deleže celotnega gospodarstva regije. Goriška regija še vedno tudi zaostaja za slovenskim povprečjem po bruto družbenem proizvodu, a je bila kljub temu po tem kazalniku leta 2021 na 5. mestu med 12-imi regijami, podatke za leto 2022 pa še zbirajo.
Skupni znesek izvoza je bil v letu 2022 za 13,6 % višji kot leto poprej, za kar 20 % pa se je povečal tudi uvoz. Pokritost izvoza nad uvozom je bila letos 106-odstotna, še lani je ta delež znašal 114 odstotkov. Močno je padel tudi blagovni presežek, goriška podjetja so izvozila za 120 milijonov več blaga kakor uvozila, kar je kar 95 milijonov manj kot leto poprej.
Za republiškim povprečjem zaostaja tudi povprečna plača, ki je v regiji znašala 1984 eur. S tem zaostaja za republiškim povprečjem dva odstotka in ostaja na enaki ravni kot leto pred tem. Ugodni kazalci pa se kažejo tpri zaposlitvah, saj se je stopnja brezposelnosti znižala na stopnjo 3,6 odstotka, na Zavodu za zaposlovanje pa pričkujejo padec tudi v letošnjem letu, a malce bolj umirjeno kot leto pred tem.
Če Goriška za državnim povprečjem gospodarsko večinoma še vedno zaostaja, pa je turizem tista panoga, kjer smo na boljšem kot drugje v državi. Ne le v primerjavi z lanskim letom, številke so višje tudi v primerjavi z letom 2019, ki je bilo doslej rekordno. Absolutno povišanje števila prihodov in prenočitev turistov v primerjavi z letom 2019 izkazujejo prav vse občine z izjemo Nove Gorice, kamor je prišlo lani 10 % manj turistov kakor leta 2019. Najvišji porast sicer beležijo v Ajdovščini, Bovcu in Brdih.
Kot pojasnjujejo na Gospodarski zbornici Severne Primorske pa razlogov za pesimizem ni, saj smo v zadnjem času priča spodbudnim zgodbam v našem okolju, kot sta otvoritev nove linije v Mlinotestu ter sklepanje partnerstva med avtomobilsko industrijo, Vlado Republike Slovenije in predstavniki Znanosti za razvoj mobilne prihodnosti.
* Vir: Radio Odmev & Radio Robin
* Naslovna fotografija: Matic Slemič