Nepotrebna vojna, ki jo je pred dobrima dvema tednoma zakuhala ruska država, je najbolj prizadela ljudi, ki z vojno nimajo nič, ki si je niso želeli in ki bi radi le v miru živeli v svoji domovini. A osebe kot je Vladimir Putin se na to ne ozirajo in skrbijo predvsem za svoj obstanek na vrhu avtokratske piramide, ki z realnim življenjem nima nikakršnega stika. Zato danes spremljamo slike, nepredstavljive še nekaj dni nazaj. Ukrajinske meje so polne ljudi, bežečih pred grozodejstvi vojne, ki skušajo na tak način zaščititi sebe in svoje najbližje.
Na srečo obstajajo številne humanitarne organizacije, ki v teh dneh skrbijo, da človeško dostojanstvo ne ugasne. Pomoč je še kako potrebna in prihaja iz celega sveta. Tudi iz Ajdovščine, kjer se tisti, ki želite pomagati, lahko obrnete na Karitas ali pa na Rdeči križ. Za naš spletni portal si je nekaj trenutkov vzela Irena Žgavc, vodja ajdovske izpostave Rdečega križa.
Kako zaenkrat poteka pomoč Ukrajini na Rdečem križu v Ajdovščinu? Ste zadovoljni z odzivom občanov in občank?
V RK Ajdovščina trenutno zbiramo materialno pomoč vsak ponedeljek in petek od 16. do 18. ure in sredo od 13. do 18. ure v Regijskem skladišču CZ. Zbiramo prehranske izdelke z daljšim rokom trajanja, higienske pripomočke in material za prvo pomoč znotraj roka uporabe. Doslej smo zbrali manjše količine te pomoči, v večji meri pa ljudje darujejo rabljena oblačila, obutev in odeje. Zbrano pomoč sortiramo in v tem trenutku slednjega za pomoč prebivalcem Ukrajine, ne bomo mogli nameniti. Vaše bralce bi lepo povabila k darovanju po njihovih močeh in jih prosila, da nam namenijo pomoč, za katero trenutno prosimo.
Se na vas morda obračajo tudi podjetja – poslovni subjekti, ki so pripravljeni pomagati s svojimi izdelki ali storitvami?
Odzvalo se je podjetje Mlinotest, ki je podarilo dve toni testenin, za kar se jim ob tej priložnosti najlepše zahvaljujem.
Kaj je pravzaprav tisto kar v Ukrajini trenutno najbolj potrebujejo? Kaj bi svetovali ljudem, kako in s čim naj pomagajo?
Humanitarne organizacije in Civilna zaščita smo skupaj oblikovali seznam pomoči, za katero menimo, da je v tem trenutku najbolj smiselna in sem jo že prej navedla. Zelo pozitivno ocenjujemo koordiniran in poenoten odziv na dejanske potrebe, ki nam jih sporočajo s terena. Prav tako so seveda zelo dobrodošla finančna sredstva, s katerimi lahko najbolj optimalno in hitro odgovarjamo na porajajoče se potrebe.
Gre vsa ta pomoč v Ukrajino in na ukrajinske meje ali je nekaj pomoči namenjene tudi beguncem, ki so že v Sloveniji?
Prva zbrana pomoč bo jutri, v četrtek, 10. marca 2022, prepeljana iz LC Ajdovščina v Roje in nato dalje. Tudi v prihodnje je predvideno, da bo pomoč enkrat tedensko prepeljana na skupno zbirno lokacijo. Predvidevam, da bo v prvi fazi zbrana pomoč namenjena prebivalcem Ukrajine in ukrajinskim beguncem v drugih državah. V primeru večanja števila beguncev pri nas, pa bomo verjetno zbrano pomoč namenjali tudi za oskrbo teh ljudi. Materialno pomoč bo dostavila Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje na zbirne lokacije, ki jih je s sosednjimi državami Ukrajine uskladila Evropska komisija.
Vse več je govora tudi o možnostih namestitve beguncev. Je med prebivalci Ajdovščine aktualna tudi ta možnost? Se je morda že kdo priponudil, da bi pod svojo streho gostil begunsko družino?
Ja tudi dve tovrstni ponudbi smo prejeli. Glede na to, da smo se v preteklosti že izkazali kot gostoljubni in solidarni z begunci, verjamem,da bo tudi tokrat tako.
Se na vas morda obračajo tudi ukrajinski državljani, ki živijo na našem območju?
V enem primeru so se na nas obrnile osebe, ki nikakor ne morejo vzpostaviti stika s svojimi sorodniki v Ukrajini.
Beguncem stepomagali že pred leti, ko so se skozi Slovenijo vile dolge vrste ljudi, ki so bežali pred vojno v Siriji. Vam ta izkušnja pomaga danes lažje razumeti situacijo? Bi lahko našli skupne točke obeh begunskih kriz?
Verjamem, da smo se iz te begunske krize veliko naučili in bomo znali bolje odgovoriti na potrebe ljudi, ki bodo prosili za našo pomoč, bodisi na področju komunikacije, prevajanja, vzpostavljanja družinskih vezi, materialne oskrbe, zdravstvene oskrbe, psihosocialne pomoči, pomoči otrokom ipd. Upam, da se bomo lahko organizirali tudi ob prihodu večjega števila beguncev. Vsa poklon Poljski in drugim obmejnim državam, ki so zmogle v tako kratkem času nuditi zavetje že dvema milijonoma beguncev. V obeh begunskih krizah je gotovo veliko skupnih točk in so tudi razlike. Predvsem si želim, da bi se med nami krepila solidarnost in se ne bomo ograjevali, temveč bomo zmogli del bremen prizadetih ljudi vzeti tudi nase.
Hvala.