Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteV tednu, ko je Ajdovščina v znamenju športa, je za naš spletni portal spregovoril Uroš Pintar, direktor ajdovskega Zavoda za šport, ki je eden izmed ključnih igralcev na področju razvoja športa in zagotavljanja športnih površin, tako športnikom kot tudi rekreativcem. V klepetu je beseda nanesla na trenutno stanje športa na Ajdovskem, gradnji gimnastične dvorane in povezavi turizma ter športa.
V Zavodu za šport Ajdovščina se počasi pripravljate na zaključek pomembne pridobitve za ajdovski šport, gimnastične dvorane. Kdaj lahko pričakujemo prve telovadke in telovadce v novi dvorani in kako tudi sicer poteka gradnja?
Drži, smo v pričakovanju izgradnje gimnastične večnamenske dvorane. Predviden zaključek gradbenih del je pred koncem letošnjega leta, nato sledi še vgradnja opreme, torej si lahko v začetku 2024 nadejamo prve uporabnike. Gradnja poteka po planu in brez večjih zapletov, je pa povsem normalno, da pri umeščanju novega objekta med obstoječi, ki že ima svoja leta, se pojavi kakšna težava, ki pa smo jih uspešno rešili.
Dvorana bo zagotovo pomemben doprinos k razvoju športa na Ajdovskem. Kaj si lahko šport obeta od nove pridobitve?
Lahko mirno trdim, da bo dvorana imela zelo velik doprinos za občino ter samo regijo. Primarno bo dvorana namenjena otrokom. Veseli dejstvo, da bodo otroci iz naše občine imeli na voljo športno infrastrukturo, ki je zelo redka v slovenskem prostoru, a še kako pomembna pri razvoju gibalnih spretnosti ter osnova vseh športnih panog. Otroci, ki jo bodo uporabljali, bodo posledično bolj motorično sposobni od otrok, ki takih pogojev žal nimajo. Sem zagovornik, da bi tako telovadnico morala imeti vsaka občina. Dodana vrednost dvorane bo nedvomno vgrajena oprema ter razporeditev le te. Vodilo nam je, da bo dvorana zagotavljala kvaliteten ter varen učni proces, omogočanje izvajanja mladinskih tekmovanj, resno računamo tudi na predšolske otroke, ki jih bomo zagotovo gostili preko vrtcev. Uporabili smo poznanstva ter tako vključili pri umestitvi opreme strokovnjake, ki področje gimnastike obvladajo, saj nič ne želimo prepustiti naključju. Tako nam pri izbiri in umestitvi opreme v prostor pomaga tim strokovnjakov, kot je profesor Ivan Čuk iz Fakultete za šport Ljubljana, Gimnastična zveza Slovenije s trenerji reprezentanc na čelu, Mitja Petkovšek, ki nam pomaga tudi v počitniškem programu ter podjetja Elan in Taurus šport s svojo strokovno ekipo.
Kakšno oceno bi osebno dali stanju športa na Ajdovskem, če poskušamo to stanje oceniti s šolskimi ocenami od 1 do 5?
Zelo nehvaležno je podati splošno oceno za stanje športa v občini, naj bo ¾.
Če pogledamo z malce bolj pozitivnimi očmi najprej; na kaj smo lahko, na področju športa, upravičeno ponosni na Ajdovskem?
Dejstvo je, da je šport v genih ajdovcev in težnja po napredku in uspehu je vedno prisotna. Imamo pester nabor športnih panog, kjer vsakdo lahko najde nekaj primernega zase. Za otroke je dobro poskrbljeno in imajo možnost napredovanja v domačem okolju, to veliko šteje. Zahvala in ponos gre vsem aktivnim športnim društvom, športni zvezi in vsem delavcem v športu. Ne mine leto, da ne bi poročali o izjemnih uspehih ajdovskih ekip in športnikov posameznikov, tudi z udeležbo in vrhunskimi rezultati na evropskih ter svetovnih prvenstvih in celo olimpijskih igrah kar je fantastično. Ponosni smo lahko tudi na strokovne delavce v športu, ki delujejo na vrhunski ravni in prihajajo iz našega okolja.
Kaj je pa tisto, kar bi še potrebovali, da bi se približali oceni odlično iz prejšnjega vprašanja?
Uf, do petice je še nekaj dela za opraviti.
Strokoven in kompetenten kader je ključ do uspeha. Po moji oceni ga v večji meri primanjkuje ob igriščih in ostali športnih infrastrukturi, kot na terenu. Kakovosten management je ključen, da se strategije, ki so nekje zapisane tudi uresničujejo.
Nato je tu še športna infrastruktura, ki jo je na ajdovskem načel zob časa. Nekdaj vrhunski športni center je klub zelo dobremu vzdrževanju zastarel in je potreben prenove. Letno kopališče se lahko pridruži tej ugotovitvi. Naslednjo veliko investicijo v šport vidimo v izgradnji nove reprezentativne športne dvorane. Prostorska stiska ekipnih dvoranskih športov je velika. Ženski rokomet v ekipnih športih trenutno kraljuje na ajdovskem, spogleduje se tudi z evropskimi tekmovanji in dvorana bi pomenila veliko pridobitev tako za njih kot za vse ostale ekipne dvoranske športe. Olajšalo nam bi delo pri izvajanju športnega turizma-priprav ekip kjer je glavni problem zasedenost infrastrukture. Vedno večjo veljavo imajo kolesarji (tako na pump progi kot traili), nekaj trailov je že legaliziranih, kar pomeni, da se bo tudi na tem segmentu v bližnji prihodnosti veliko dogajalo in to je super. Prepričan sem, da bi vsako aktivno društvo imelo še dodatno ali izpopolnjeno infrastrukturo, kar pa čez noč vseeno ne bo moč uresničiti.
Po nekaterih ocenah bi bil lahko prispevek domačega gospodarstva v šport večji. Bi se strinjal s to oceno?
Seveda bi se strinjal s to oceno. Občina Ajdovščina je bogato industrijsko mesto in težnja v prihodnje je, da se uspešne podjetnike na ajdovskem prepriča o smotrnosti vlaganj v šport. Zagotovo je tudi ta konferenca W SPORT bila povod k realizaciji, da se prebudi in pritegne gospodarstvo k vlaganju v šport. Naivno pa je pričakovati, da bo gospodarstvenik le na podlagi prošnje in osnovnih podanih podatkov o delovanju ponudil finančno pomoč. Potrebna je skupna sinergija in usmerjenost k realizaciji strategije, tako za dosego športnih uspehov kot posreden učinek na gospodarski subjekt, ki podpira društvo.
Je za »privabitev« denarja v šport potreben tudi kvaliteten in predvsem sposoben kader na vodstvenih položajih športnih društev, klubov in ostalih športnih organizacijah? Imamo tega dovolj?
Seveda, saj je društvo brez kvalitetnega vodstvenega kadra obsojeno na slabše rezultate dela. Od kvalitetnega in sposobnega kadra bo odvisno ali bo društvo stopicalo na mestu ali pa se bo prestrukturiralo in kadrovsko okrepilo in usmerilo v delovanje ne le na iskanje financ, kar je domena večine društev, ampak na vse segmente, ki so ključni za uspešno delovanje športnega društva. Seveda je te segmente potrebno najprej prepoznati in ni jih malo. Takega kadra primanjkuje in ga trenutno ni dovolj. Hkrati pa se moramo zavedati še enega ključnega podatka, da prostovoljno delo izgublja sapo in to še dodatno osiromaši delovanje društev.
Poslanstvo Zavoda za šport Ajdovščina je tudi turizem, ki se mnogokrat prepleta tako z rekreativnim kot profesionalnim športom. Naša občina svoje danosti že pridno izkorišča. A rezerve so še. Kako sami ocenjujete to športno – turistično povezovanje v našem okolju in kje ima morda Zavod za šport še rezerve?
Ja, športni turizem je v Zavodu za šport zelo dobro zastavljen in ga tudi zelo uspešno izvajamo. Orali smo ledino na področju športnega turizma. Smo pa precej omejeni na eni strani s prezasedenostjo športne infrastrukture oziroma pomanjkanjem le te in na drugi strani z omejeno razpoložljivostjo nočitvenih kapacitet, ki so za ta segment dejavnosti ključna. Kljub vsemu smo Ajdovščino postavili na zemljevid možnosti izvedbe tako priprav za rekreativne namene, kot tudi za vrhunski šport. Povpraševanje je večje od ponudbe, kar pomeni da so uporabniki več kot zadovoljni z našimi storitvami.
Občina pa ima še naravne danosti, ki ji dajejo še posebno težo v športu. Razvoj gorskega kolesarstva je zelo opazen, vse pohvale športnim delavcem na Gori, tam so zgradili zelo lep skakalni center, ki je vsekakor dodana vrednost za občino. Zavod ima rezerve tako v krepitvi kadra, povezovanja z gospodarstvom kot tudi v gradnji dodatne športne infrastrukture.
Ker smo tik pred športno marketinško konferenco W SPORT, ki bo kmalu na sporedu v Ajdovščini; bi se strinjali s trditvijo, da imajo športniki, športni klubi in organizatorji športnih dogodkov še precej rezerve na tem področju?
Ni dvoma. Vsi, ki delamo v športu smo odvisni od gospodarstvenikov, ki vlagajo v šport.
Vesel sem, da smo tik pred realizacijo športne konference, ki ima v osnovi namen dviga kakovosti športa v občini. Želim si, da bi konferenca postala tradicionalna, saj bo vsem, ki smo povezani s športom, omogočila čas za razmislek, podajanje novih idej in vizij in opominjala na napake ter izboljšave.
Kateri športni dogodek ste nazadnje obiskali?
Svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju v Planici.
Hvala.
* Naslovna fotografija: Uroš Pintar arhiv