Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteOtroci in vzgojiteljici iz vrtca Lokavec so se v tem šolskem letu podali na pravo ustvarjalno potovanje skozi čas in okuse lokalne kulturne dediščine. Sodelovali so namreč v vseslovenskem gibanju Turizem in vrtec na temo "Z igro do prvih turističnih korakov." Letošnja rdeča nit projekta je bila OKUSNI ZAKLADI: Lokalni kulinarični spominki s trajnostnim razvojem. Gre za celoleten projekt, ki je bil poln zanimivih aktivnosti, ki so otrokom omogočile neposreden stik z tradicijo in običaji njihovih prednikov.
Jeseni smo se z otroci preizkusili v »žurjenju« koruze, spoznali smo postopek priprave polente in uživali v tradicionalnih okusih ob polenti z ocvirki, ki nam jo je pripravila gospa Alenka Kompara. Ob obisku lokalnega čebelarja smo se seznanili z življenjem čebel ter spoznavali čudeže narave. Ob tradicionalnem slovenskem zajtrku smo skupaj pripravili domače maslo ter se naučili, kako so nekoč pripravljali to pomembno sestavino našega jedilnika.
Projekt ni zajemal samo kulinarike, ampak je tako otrokom kot vzgojiteljicama omogočil tudi, da odkrijejo druge vidike lokalne dediščine. Obiskali smo namreč tudi Batičevo hišo, ki predstavlja bivalno kulturo preteklosti in kovaški muzej, kjer smo spoznali starodavno obrt kovanja železa. Batičevo hišo sta nam predstavila in razkazala Boris Blažko in Andrejka Blažko, iz društva DOLI. V kovaškem muzeju pa nam je kovanje železa predstavil Stanislav Černigoj. Sodelovali pa smo tudi v kulturnem pohodu, kjer smo s pesmijo Naša mati kuha kafe delili kulturo s šolarji in se poglobili v kulturno dediščino svojega kraja.
A projekt ni bil samo poučen, ampak tudi zabaven! Preizkusili smo se v peki kruha, peki kokic in celo v pripravi tradicionalne bele kave »po starem« oziroma pri pripravi »belga kofjeta« in kruha. S pesmimi, igrami in plesom smo oživeli tradicijo ter se povezali z lokalno kulturo na edinstven način.
Skupaj z novimi okusi pa so otroci pridobili tudi nove veščine in znanja ter razvijali pomembne življenjske spretnosti, kot so sodelovanje, ustvarjalnost in spoštovanje tradicije. Z vsako aktivnostjo so pridobili tudi nove veščine, razširili svoj besednjak in razvijali domišljijo ter kreativnost.
Zahvaljujoč projektu so otroci iz vrtca Lokavec postali pravi mali poznavalci lokalne kulturne dediščine Lokavca in njenih okusov, obenem pa so se naučili ceniti preteklost ter skrbeti za ohranjanje tradicij in običajev. S tem so na svoji ustvarjalni poti dosegli pomemben mejnik, ki bo ostal vtisnjen v njihov spomin še dolgo časa. Poleg otrok in vzgojiteljic so bili nad raziskovanjem kulturne dediščine Lokavca navdušeni tudi sodelujoči v projektu, ki se zavedajo pomena prenosa izročila in tradicij na mlajše generacije.
Ob zaključku projekta je nastala tudi knjižica z recepti, ki vsebuje tradicionalne jedi, pripravljene v sklopu projekta.
* Vir in fotografije: Vzgojiteljici Mateja in Ana, skupina Pikapolonice, vrtec Lokavec