Tudi občina Ajdovščina je postala del Slovenske pisateljske poti. Ponaša se namreč z Lokarjevo potjo, ki so jo slavnostno odprli v petek popoldan, na podubo Lavričeve knjižnice, ob spominu na 130-letnico rojstva domačega pisatelja Danila Lokarja.
Lavričeva knjižnica Ajdovščina je kot skrbnica dela literarne zapuščine pisatelja in ajdovskega zdravnika dr. Danila Lokarja 130-letnico njegovega rojstva (9. maj 1892) v sodelovanju z OŠ Danila Lokarja ter Srednjo šolo Vena Pilona Ajdovščina zaznamovala z nizom dogodkov. Poimenovali so jih Srečanja z Danilom Lokarjem. Oblikovali so jih ugledni udeleženci iz sveta literarnega ustvarjanja, filozofije, literarne zgodovine in zgodovine, profesorji slovenščine in primerjalne književnosti, slavisti in prevajalci, zdravniki …, vsi s tematikami, ki doslej še niso bile raziskane. V maju je bila predstavljena tudi nova knjiga, Dnevnik 1943-1945, ki jo je izdala Lavričeva knjižnica.
Lokarjevo leto pa zaključujejo z otvoritvijo Lokarjeve poti. Začetek Lokarjeve poti je umeščen pred Lokarjevo hišo, v kateri sta pisateljeva spominska soba in Lokarjeva galerija. Pot vodi čez Lavričev trg in čez Ulico 5. maja do Lokavščka, pod obronke Škola in čez lokavško »frato« proti Izviru Hublja, od tu se vrača po cesti mimo Fužin, Pal in ajdovske elektrarne po levem bregu Hublja na izhodišče. Po poteh, ki jih je Lokar omenjal v dnevnikih ali po njih hodil na obisk v bližnji Lokavec, usmerjajo kažipoti z znakom Slovenske pisateljske poti (nalivno pero), katere del je tudi Lokarjeva pot. "Navdušen sem nad takšnim zaključkom obeleževanja Lokarjeve obletnice, ki je pravzaprav samo po sebi nov začetek. Lokarjeva pot je prva tematska pot v naši občini, posvečena pisatelju, veseli me, da se vključuje tudi v celovito Slovensko pisateljsko pot. Literarni opus zdravnika in pisatelja, Prešernovega nagrajenca Danila Lokarja, je z zlatimi črkami zapisan v slovensko literarno zgodovino. Prav je, da tudi širša javnost spozna nadvse zanimivo Lokarjevo osebno zgodbo. Zagotovo pa bo to za marsikoga odličen motiv za obisk naših krajev, prav tako, kot bodo naključni gostje imeli dodatno možnost aktivnega doživetja naše literarne zgodovine," je odprtje poti, za spletno stran Občine Ajdovščina, komentiral Matjaž Bajec, podžupan Občine Ajdovščina.
Na mesta, kjer so se rojevale pisateljeve zamisli za literarna dela, na tehnično dediščino in manj znane poti, po katerih se je Lokar prav tako sprehajal (stara rimska cesta, Stara baba, Podrta gora), opozarjajo table. Lokarjeva, 6,5 kilometra dolga pot, zahteva dobri dve uri zmerne hoje.
Po slovesni otvoritvi Lokarjeve poti so obiskovalci lahko prisluhnili še energičnim ritmom tolkalske skupine Sherzer brigade. Nastop je Lavričeva knjižnica Ajdovščina organizirala v sodelovanju z Zvezo kulturnih društev ZKD Ajdovščina. Skupina, ime je dobila po ustanovitelju Žigi Šercerju, sestavljajo odlični bobnarji in bobnarke, ki iz svojih tolkal izvabljajo z energijo nabito glasbo in ritem. Gre za energičen kolektiv izkušenih bobnarjev in bobnark, ki si s pomočjo glasbe prizadeva za spremembe znotraj posameznika.