Kupola Ingeborg Bachmann je umeščena v prenovljenem območju železniške postaje Nova Gorica, natančneje v vzhodno vrtačo novega železniškega podhoda. S svojim amfiteatrom, namenjenim raznovrstnim kulturnim dogodkom, bo prišla do polnega izraza v letu evropske prestolnice kulture. V petek, 25. aprila, ob 17. uri sta kupolo svečano otvorila Matej Arčon, podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, ter Peter Keiser, koroški deželni glavar. Dogodek je pospremil nastop Glasbene skupine Koroškega poletnega festivala pod vodstvom dirigenta Johannesa Hiemetsbergerja.
Kupolo je zasnoval in zgradil Armin Guerino, zvočno kuliso v njej pa sta ustvarila Gerhard Fresacher in Anna Ennemoser. Posvečena je avstrijski pisateljici in pesnici Ingeborg Bachmann. Pri umetitvi kupole sta svetovala priznani arhitekt Boštjan Vuga in profesorica arhitekture na Univerzi v Novi Gorici Saša Dobričič. Izdelana je bila kot premično prizorišče za pomembne kulturne festivale v regiji Alpe-Adria in širše. Obiskovalec se bo lahko sprehodil po notranjosti, ki mu nudi prostor za razmislek z zvočno kuliso in spreminjanjem z dotikom. Vedno s pogledom na občinstvo, ki je tudi samo del refleksije. Služi tudi kot prostor srečevanja različnih umetniških oblik ob posebnih dogodkih, ki so razviti vsebinsko razviti specifično za kupolo in v vsebinski povezavi z njo. Služi kot fizično središče, vizualni kompas, kjer ples osvaja urbani prostor ter omogoča, da se razvijejo najrazličnejše koreografije.
V okviru desetdnevnega Pohoda za Evropo, drugega vrhunca Evropske prestolnice kulture 2025, lahko v torek, 6. maja, v kupoli pričakujemo literarno plesni dogodek z Majo Haderlap in Leonie Humitsch. Maja Haderlap je dvojezična avstrijsko-koroška in slovenska pesnica ter pisateljica, ki deluje tudi kot univerzitetna predavateljica na Univerzi v Celovcu. Piše pesmi, romane, eseje, radijske igre, dramske priredbe in operna besedila ter objavlja v slovenskih in nemških revijah. Leonie Humitsch je na Univerzi na Dunaju magistrirala iz pedagogike plesa in dela kot plesalka, koreografinja in učiteljica plesa. V središču uprizoritve je neobjavljeno delo Ingeborg Bachmann, Ängste (Strahovi). Kupola pri tem ustvarja dodatno dimenzijo, ki plesalca in pianista neprestano spodbuja k prehajanju iz notranjosti v zunanjost.
* Vir: GO!2025
* Naslovna fotografija: Jernej Humar