Celostni pristop k glasbenemu izobraževanju
Poletna glasbena edicija ArSensei se že enajsto leto osredotoča na celosten pristop k izobraževanju, kjer poleg individualnih ur instrumenta s priznanimi glasbeniki velik poudarek namenjajo tudi skrbi za telo, dihanje in um. Udeleženci bodo imeli priložnost sodelovati v različnih delavnicah in aktivnostih, ki bodo pripomogle k njihovemu osebnemu in glasbenemu razvoju.
Na poletni glasbeni ediciji ArSensei bodo udeleženci instrumentalisti imeli priložnost delati z mentorji:
- Veronika Vilar Brecelj – violina
- Špela Pirnat – viola, mentalna priprava
- Sebastian Bertoncelj – violončelo
- Tadej Horvat – klavir
- Eva Bras – fizioterapevtka in resna ljubiteljska trobentačica
- Barbara C. Tanze – delavnice optimalnega dihanja
- Karin Luin – klavirska spremljava
Zakaj je celostni pristop ključen za glasbenike?
Glasbeniki niso le izvajalci not, pri njihovem igranju pomembno tudi zavedanje telesa in lastnih misli, prepričanj. Zato je pri ArSensei poudarek na celostni pripravi glasbenika, ki presega zgolj tehnično izpopolnjevanje na instrumentu.
Mentalna priprava: Glasbeniki se soočajo s stresom, tremo in velikokrat tudi z visokimi pričakovanji. Špela Pirnat, violistka in mentorica delavnic mentalne priprave, bo udeležencem pomagala odkrivati tehnike obvladovanja treme, izboljšanja koncentracije ter samozavesti pri nastopanju.
Delo s fizioterapevtko: Dolge ure vadbe lahko vodijo v napetosti in poškodbe, zato bo Eva Bras, fizioterapevtka in ljubiteljska trobentačica, skrbela za preventivo ter odpravljanje telesnih blokad, s čimer bodo glasbeniki odkrili orodja s katerimi si lahko pomagajo k bolj sproščenemu igranju.
Delavnice optimalnega dihanja: Barbara C. Tanze, strokovnjakinja za optimalno dihanje, bo z udeleženci raziskovala dihalne tehnike in vaje, ki izboljšujejo telesno pripravljenost, se dopolnjujejo z mentalno pripravo in pomagajo glasbeniku do kvalitetnejšega dihanja med igranjem instrumenta.
Ta kombinacija vrhunskih mentorjev in dodatnih strokovnjakov dela glasbene edicije ArSensei še posebej edinstvene, saj omogoča celostno podporo mladim glasbenikom pri njihovem razvoju.
ArSenseiada – krepitev timskega duha
Tudi letos bodo udeleženci poletne glasbene edicije v sklopu ArSenseiade skupaj krepili zdrav tekmovalni duh ter se medgeneracijsko povezovali. Ta posebni del programa spodbuja sodelovanje, timsko delo in ustvarja priložnosti za nova prijateljstva med udeleženci ter je vsako leto malce drugače zastavljen. Več o ArSenseiadi bodo udeleženci izvedeli na spoznavnem večeru ob začetku edicije.
Med 5. in 12. julijem se obeta tudi nekaj gostujočih predavateljev, razstavljavcev in ostalih dejavnosti, namenjenim udeležencem poletne glasbene edicije ArSensei.
Bodywork za pevce
V sklopu 11. poletne glasbene edicije ArSensei bo med 6. in 8. julijem 2025 potekala tudi delavnica »Bodywork za pevce« pod vodstvom Barbare C. Tanze, vokalne pedagogoinje in strokovnjakinje za optimalno dihanje. Delavnica vključuje teoretične in praktične vaje za poglobljeno razumevanje delovanja glasu in dihanja, individualne manualne obravnave ter izdelavo osebnega načrta vaj za nadaljnjo uporabo.
Omejena mesta in prijave
Zaradi zagotavljanja kakovosti izobraževanja je število mest na glasbenih edicijah ArSensei omejeno; na letošnji poletni ediciji je to:
- 6 mest za violo
- 7 mest za violino
- 8 mest za klavir
- 8 mest za violončelo
- 8 mest za Bodywork za pevce
Rok prijave je 30. maj 2025 oziroma do zapolnitve mest. Zato zainteresirane vabimo, da se čim prej prijavijo in si zagotovijo svoje mesto na tej edinstveni glasbeni izkušnji. Za več informacij in prijavo obiščite njihovo spletno stran www.arsensei.si. Pridružite se 11. poletni glasbeni ediciji ArSensei 2025 in postanite del navdihujoče glasbene skupnosti, kjer se prepletajo strast do življenja, znanje in prijateljstvo.
* Naslovna fotografija: Monika Rudolf