Vzdrževanje javno dostopnih defibrilatorjev v občinah Ajdovščina in Vipava
Rdeči križ Ajdovščina je v letu 2017 prvič podpisal pogodbo z Občino Ajdovščina o vzdrževanju javno dostopnih defibrilatorjev, letos pa še z Občino Vipava. Defibrilatorji so bili kupljeni v zadnjih letih od leta 2010 dalje, večinoma na pobudo posameznih krajevnih skupnosti, pa tudi gasilcev, različnih društev, Rdečega križa ter drugih pravnih in fizičnih oseb. Oglejte si kje najdete defibrilator, če ga potrebujete.
Defibrilatorji so večinoma nameščeni na objektih, ki so neposredno ali posredno last Občine, v vsakem primeru pa so javno dostopni. Prav zaradi te javne dostopnosti sta Občini želeli, da so primerno vzdrževani. Občini tako krijeta stroške za zamenjavo potrošnega materiala, kot so elektrode in baterije. Občina Ajdovščina je letos namenila sredstva tudi za nakup treh omaric.
RK Ajdovščina je pred sklenitvijo pogodbe popisal vse defibrilatorje v obeh občinah in ugotovil potrebe po zamenjavi materiala. Podatki o defibrilatorjih so objavljeni na spletni strani RK http://www.ajdovscina.ozrk.si/sl/AED/, spletni strani http://www.aed-baza.si/ in mobilni aplikaciji iHelp.
RK letno pregleda vse defibrilatorje, ali delujejo brezhibno ter zamenja potrošni material pri tistih, pri katerih je potrebno. Prav tako za krajane krajevnih skupnosti in druge organizacije izvaja brezplačne tečaje temeljnih postopkov oživljanja z uporabo defibrilatorja. Letos je tečaj izvedel za krajane Gaberji in Vrtovina, za zaposlene na turistični kmetiji Abram na Nanosu, za Klub študentov Ajdovščina, na Ljudski univerzi Ajdovščina, v Hiši sadežev družbe Vipava ter na Gočah.
Mreža defibrilatorjev se dopolnjuje, zavedanje o njihovem pomenu na srečo rase, bi bil pa defibrilator vseeno potreben še v nekaj bolj oddaljenih KS, kot so Lozice, Batuje, Gojače-Malovše,... Krajevne skupnosti RK prosi, da sodelujejo z njim in ažurno sporočijo podatke o novih defibrilatorjih. Le tako bo mogoče poskrbeti, da bodo brezhibno vzdrževani. Vse defibrilatorje bo RK v prihodnjih dneh označil tudi z nalepko, kjer bodo navedeni kontakti, kam lahko ljudje pokličejo v primeru, da opazijo okvaro. Vse krajevne skupnosti Rdeči križ tudi vabi, da mu sporočijo, če bi želele, da za njihove krajane pripravi usposabljanje o temeljnih postopkih oživljanja. V RK so veseli, da se krajani zavedajo pomena znanja temeljnih postopkov oživljanja in se v večjem številu udeležujejo tečajev.
Trenutno je nameščenih 23 defibrilatorjev v občini Ajdovščina in 7 v občini Vipava.
V občini Ajdovščini:
KS Ajdovščina
Prešernova ul. 26 (ob vhodu v pisarno Doma krajanov)
Ribnik
Bevkova 14 (blokovsko naselje, ob vhodu v ex mesnico/trgovino)
Zdravstveni dom
Tovarniška c. 3 (ob vhodu v urgentno službo)
Mercator (ob krožišču)
Vipavska c. 6 (vhod v Mercator Tehnika)
Petrol (ob krožišču)
Vipavska c. 4C
Lavričev trg
Lavričev trg 3 (na trgovini z vzmetnicami)
Zavod za šport
Cesta 5. maja 14
SŠ Veno Pilon,Dijaški dom
Cesta 5. maja 12
KS Lokavec
Lokavec 126a (pred dvorano Edmunda Čibeja)
KS Ustje
Ustje 18 (v domu krajanov)
KS Selo
Selo 39a (ob vhodu v prostore KS)
KS Otlica
Otlica 48 (vhod v OŠ Otlica)
KS Predmeja
Predmeja 98a (vhod v podjetje Vibeks)
KS Brje
Brje 53 (ob vhodu v prostore KS)
KS Col
Col 78 (ob vhodu v gasilski dom)
KS Šmarje
(ob vhodu v prostore KS)
KS Podkraj
Podkraj 9 (ob vhodu v OŠ)
KS Črniče
Črniče 27 (ob vhodu v OŠ)
KS Vrtovin
Vrtovin 74 (ob vhodu v OŠ)
KS Gaberje
stavba KS
KS Stomaž
na mrliški vežici
KS Ravne
na zakristiji cerkve
V občini Vipava:
KS Vipava
Glavni trg 1 (pred vhodom v TIC Vipava)
KS Vipava
Beblerjeva ulica 5 (na stavbi zdravstvenega doma)
KS Vipava
Nanos 6, turistična kmetija Abram
KS Podnanos
Podbreg 19 Nanos (gasilski dom, med garažnimi vrati)
V Rdečem križu si želijo, da bi bilo v vsaki krajevni skupnosti čim več krajanov usposobljenih v nudenju prve pomoči ter bi se oblikovala baza ljudi, ki bi redno obnavljali in nadgrajevali svoje znanje ter bi jih v primeru srčnega zastoja lahko poklicali na pomoč. V maju so na primer krajani KS Črniče uspešno nudili temeljne postopke oživljanja tudi z uporabo defibrilatorja sokrajanu. Čeprav morda teh primerov ni veliko, v Rdečem križu podpiramo misel, da vsako rešeno življenje šteje in če bomo lahko pomagali le enemu, bo to odtehtalo vse.
Defibrilator (AED) je manjša elektronska naprava, ki z električnim sunkom požene srce v normalni srčni ritem. Če je defibrilator takoj na voljo, se bo možnost preživetja povečala za več kot 10-krat! Možnost preživetja se vsako minuto zmanjša za 10 %, po 5 min po ustavitvi pretoka krvi pa že začnejo propadati možganske celice. Sama naprava je enostavna za uporabo, saj je v osnovi namenjena laikom in jo lahko uporabi kdorkoli, saj se ob vklopu naprave samodejno aktivira glasovno vodenje TPO v slovenskem jeziku.
V Sloveniji približno 1500 ljudi letno doživi nenaden srčni zastoj oziroma štirje ljudje vsak dan. Preživi ga v povprečju le pet do 15 odstotkov prizadetih, več 100 pa jih umre, ker jim očividci ne znajo pomagati. Po številu očividcev, ki bi znali oživljati, smo v spodnji tretjini držav EU. Pri nas na pomoč priskoči le od 20 do 30 odstotkov ljudi. V Evropskih državah v povprečju prične s postopki oživljanja 45 odstotkov očividcev, v skandinavskih državah še več.