Od sobote naprej kar precejšnja ublažitev ukrepov proti koronavirusu
Vlada RS je s spremembami v Odloku o o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih krajih ter prepovedi gibanja izven občin uvedla nekatere spremembe in dopolnitve, ki stopijo v veljavo 18. aprila 2020. Tako bo od sobote dovoljen dostop do zasebnih zemljišč in objektov v drugi občini ter nekatere športne aktivnosti na prostem znotraj občine bivanja. Kmalu pa se odpirajo še tehnične trgovine, servisne delavnice, frizerji, pedikerji, avtosaloni, vulkanizerji.
V soboto ob polnoči se sprošča gibanje med občinami za vse, ki želite kaj postoriti na svoji nepremični, na primer vikendu, njivi ali sadovnjaku v drugi občini. Pred potjo bo potrebno izpolniti izjavo, ki bo objavljena na http://mnz.gov.si. Na njej boste morali zapisali svoje ime in priimek, od kod in kam potujete in v par alinejah napisali tudi to, kakšen je namen vašega potovanja. Pri gibanju in zadrževanju v drugi občini mora imeti posameznik pri sebi izpisek iz zemljiške knjige ali drugo listino, s katero dokazuje pravico do uporabe zemljišča ali objekta Minister Aleš Hojs še poudarja, da v občini, v katero prehajamo, še vedno ni dovoljeno dostopati do trgovin in drugih storitev, katere lahko opravimo v lastni občini. Dostop na zasebno zemljišče ali objekt v občino izven občine prebivališča je dovoljen le po najbližji javni cesti ali javni poti. Pri tem pa posameznikom ni dovoljen dostop do storitev, ki je dovoljen primarno znotraj občine prebivališča, razen če te storitve niso zagotovljene v občini bivališča. V času zadrževanja na zasebnem zemljišču ali bivanja v objektu se mora posameznik izogibati stikom z drugimi posamezniki ali skupinami oseb, razen z ožjimi družinskimi člani ali člani skupnega gospodinjstva.
Posameznik lahko, ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb, na prostem oziroma odprtih javnih krajih v občini prebivališča, izvaja športno-rekreacijsko dejavnost individualnega značaja (npr. tek, kolesarjenje, golf, joga) ali izvaja takšno športno-rekreacijsko dejavnost, pri kateri ob običajnem izvajanju ni mogoč stik z drugimi posamezniki (npr. tenis, badminton, balinanje).
Kolesarjenje
Vlada je obenem spremenila tudi odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji in s tem dovolila odprtje nekaterih družb.
Od 20. aprila se bodo lahko odprli:
prodajalne, ki v pretežni meri prodajajo gradbeno - inštalaterski material, tehnično blago ali pohištvo,
specializirane prodajalne za prodajo avtomobilov in koles,
kemične čistilnice in servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja tehničnega blaga,
servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles (na primer vulkanizerske, avtoličarske, avtokleparske, delavnice za popravilo koles),
storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da ne prihaja do stikov s potrošniki (na primer vrtnarske storitve, krovska dela, fasaderska dela),
osebni prevzem blaga ali hrane na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, in
športno-rekreativne storitve na prostem, v športnih objektih na prostem in na površinah za šport v naravi ob ohranjanju varne razdalje do drugih.
Od 4. maja pa bodo lahko odprte še:
prodajalne do velikosti 400 m2 prodajnega prostora, z izjemo prodajaln v trgovskih centrih,
frizerski in kozmetični saloni ter
saloni za nego psov in mačk ter ostalih živali.
V tehničnih in večjih prodajalnah (prvi alineji v obeh datumih) bodo lahko v času od 8.00 do 9.30 nakupovali le ranljive skupine ( invalidi, starejši od 65 let, nosečnice). Starejši od 65 let lahko opravijo nakup samo v tem času.
Veljavnost prometnih in vozniških dovoljenj je podaljšana do 17. junija. Tehničnih pregledov pa ne bo mogoče opravljati še vsaj do 17. maja.
Fotografija: Frizerski salon Prestige
Pri gibanju in zadrževanju na zaprtem javnem kraju, kjer se izvajajo dovoljene storitve iz tega odloka, je ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb, obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ali podobna oblika zaščite, ki prekrije nos in usta) ter obvezno razkuževanje rok. Razkužila mora zagotoviti ponudnik storitev.
Globe za prekrške po tem odloku se izrekajo po zakonu, ki ureja nalezljive bolezni, in sicer od 400 do 4.000 €.