Okoli 261.500 slovenskih šolarjev, med njimi je okoli 74.000 dijakov in 187.525 učencev, tokratne prvomajske počitnice doživlja nekoliko drugače. Zaradi epidemije koronavirusa so namreč od 16. marca zaprte vse vzgojno-izobraževalne ustanove, klasični sistem izobraževanja pa je nadomestil pouk na daljavo.
Za zdaj velja, da bo odločitev, ali se bodo učenci in dijaki letos še vrnili v šole, najverjetneje znana po prvomajskih praznikih, pri čemer bo vse odvisno predvsem od tega, kako se bo razvijala epidemija koronavirusa in kaj bodo pokazali rezultati naključnega testiranja na novi koronavirus.
Vlada je ob petkovem preverjanju utemeljenosti ukrepov, ki omejujejo zbiranje na javnih krajih in gibanje med občinami, po seznanitvi s strokovno oceno posvetovalne skupine njihovo veljavnost podaljšala. Da se strokovna utemeljenost ukrepov preverja najmanj vsakih sedem dni, je od vlade zahtevalo ustavno sodišče. Prehajanje občinskih meja in zbiranje na javnih krajih tako ostaja prepovedano tudi med prvomajskimi počitnicami.
Na policiji so ob tem že napovedali, da bodo tudi pred in med prvomajskimi prazniki preverjali, ali med občinami res potujejo samo tisti, ki spadajo v izjeme.
V zvezi s prepovedjo zbiranja na javnih krajih pa opozarjajo, da prirejanje piknikov v naravi ne sodi med izjeme, ki bi jih določal omenjeni vladni odlok. Tudi plaža ni javni park ali sprehajalna površina, kjer bi bilo prirejanje piknikov dovoljeno.
Tudi kurjenju kresov se bo treba letos odpovedati, saj je od 20. marca za celotno državo razglašena velika požarna ogroženost. Policija državljanom, ki se bodo med prazniki odpravili od doma, še svetuje, naj dom ustrezno zavarujejo pred vlomilci.
Potem ko je vlada v petek določila nove izjeme, za katere ne velja prepoved ponujanja in prodaje blaga in storitev, bodo danes lahko začeli delati še zavarovalniški posredniki in avtopralnice. Tudi ob sprostitvi teh storitev bo treba dosledno upoštevati priporočila Nacionalnega instituta za javno zdravje in navodila ministrstva za zdravje.
* Vir: STA