Gospodarski inženir je strokovnjak, ki združuje tehnično znanje in inženirske spretnosti z upravljalskimi, ekonomskimi in poslovnimi veščinami. Gre za multidisciplinaren poklic, pri katerem so strokovnjaki sposobni razumeti tako tehnične podrobnosti kot tudi širše poslovne vidike, kar jim omogoča učinkovito reševanje kompleksnih problemov na preseku tehnologije in managementa.
Anže, zakaj vas je pritegnil ravno ta študijski program? Ste se za to področje zanimali že v srednji šoli ali ste se za vse skupaj odločili nekoliko kasneje?
Za ta študijski program sem se pravzaprav odločil tik pred vpisom, saj sem zanj izvedel slučajno, iz pogovora na temo izbire fakultet. Pritegnil me je pa predvsem zaradi raznolikosti predmetov in široke usmeritve.
Ali ste med dodiplomskim študijem imeli priložnost opravljati prakso oziroma študentsko delo v povezavi s stroko in kako vam je to pomagalo pri oblikovanju nadaljnje kariere?
Praktično usposabljanje v podjetju sem imel možnost opravljati v tretjem letniku študija in je obsegalo štiristo osemdeset ur. Praktično usposabljanje sem opravljal s področja, ki me najbolj zanima in prav to mi je kasneje pomagalo do zame najboljše možnosti zaposlitve.
A ste prvo zaposlitev torej hitro našli? Kako je potekal prehod s fakultete v delovno okolje?
Prva zaposlitev se je praktično pojavila kar sama, kot posledica praktičnega usposabljanja, ki sem ga opravljal v sladoledno-čokoladnem podjetju INCOM, d. o. o., v Ajdovščini. Po končanem praktičnem usposabljanju so mi ponudili sodelovanje v podjetju FPM Tech, d. o. o., ki deluje pod okriljem INCOM-a, specializirano pa je za mehansko obdelavo materialov ter razvoj in proizvodnjo procesne strojne tehnologije. Delodajalec je med praktičnim usposabljanjem spoznal moj potencial in znanje, ki sem ga na fakulteti pridobil, tako da je bil ta prehod v mojem primeru zelo hiter.
Kako pa so vas sprejeli sodelavci oziroma mentorji v podjetju, glede na to, da niste "klasičen" inženir neke specifične stroke?
Lahko bi rekel, da so me sprejeli z odprtimi rokami in z možnostjo predajanja dragocenega znanja, pri čemer so cenili mojo željo po nadgradnji znanja in po kakovostnem opravljanju svojega dela. Na vprašanje, ali je to novo okolje kaj vplivalo name, bi rekel, da niti ne, saj te študij gospodarskega inženiringa na Poslovno-tehniški fakulteti res pripravi na vsa področja.
Kakšne pa so vaše želje za prihodnost, se morda vidite v kakšnem posebnem projektu oziroma vlogi?
Moja prva želja je dokončanje magistrskega študija gospodarskega inženiringa, ki ga trenutno opravljam. Ob tem pa nedvomno tudi karierna rast in razvoj skupaj z podjetjem, v katerem trenutno delam.
Kaj bi svetovali tistim, ki se morda zanimajo za študij in kariero na področju gospodarskega inženiringa?
Malo za hec bi rekel, »kar prijavite se, ne bo vam žal«, sicer pa – če ste tip človeka, kateremu je všeč prepletanje različnih strok in si pri tem tudi dejansko želite delovati na več področjih, je ta študij gotovo primeren za vas.
Mislite, da se boste kot gospodarski inženir lahko dovolj hitro prilagajali hitrim tehnološkim spremembam, ki se nam dogajajo in ki nas čakajo?
Mislim, da ja. Že sam študij je usmerjen tako, da te pripravi na te hitre tehnološke spremembe, do katerih stalno prihaja oziroma ki se bodo dogajale tudi v prihodnosti.
Ali verjamete, da bodo v prihodnje še vedno prevladali klasični poklici, katerih smo vajeni, ali nas čaka morda potreba prav po multidisciplinarnih poklicih, kakršen je gospodarski inženir?
To je zelo zanimivo in hkrati zelo kočljivo vprašanje. Dejstvo je, da klasični poklici izginjajo. Kljub temu, da se stvari robotizirajo in digitalizirajo, bo potreba po strokovnjakih še vedno prisotna. Prav tako tudi potreba po multidisciplinarnih poklicih, ki bodo omogočali povezovanje ter razumevanje različnih področjih.
* Prispevek je bil pripravljen na podlagi intervjuja z Anžetom Novincem na Radiu Gorenc dne 12. februarja 2025.
Študij gospodarskega inženiringa – na stičišču tehnologij in podjetništva
Študijska programa Gospodarski inženiring, tako na dodiplomski kot na magistrski ravni, sta zasnovana interdisciplinarno – študentje pridobijo poglobljena znanja o poslovnih procesih, tehnoloških rešitvah ter projektnem in inovacijskem managementu. Študij poleg temeljnih naravoslovnih predmetov obsega še široko paleto vsebin s področij inženirskih, ekonomskih in organizacijskih ved ter sodobnih tehnologij. Velik poudarek je na pridobivanju praktičnih izkušenj, zato študentje v okviru študija opravljajo praktična usposabljanja v podjetjih, izvajajo individualne in skupinske projekte ter se udeležujejo strokovnih obiskov in ekskurzij, izmenjave v tujini pa dodajo pridbljenemu znanju še mednarodno dimenzijo.
Poleg tega študentje razvijajo tudi mehke veščine, kot so komunikacija, timsko delo in reševanje problemov, ki so ključne na sodobnem trgu dela. Oba študijska programa sta koncesionirana, tj. brez šolnin, študentom pa so na voljo tudi različne štipendije Fundacije Univerze v Novi Gorici.
Postani strokovnjak s področja odprtega izobraževanja!
Inovativen in mednarodno zasnovan magistrski študijski program Načrtovanje in vodenje odprtega izobraževanja, ki ga izvaja Poslovno-tehniška fakulteta Univerze v Novi Gorici, naslavlja sodobne potrebe po digitalizaciji izobraževanja in fleksibilnem učenju. Študente usposablja za razvoj in uporabo digitalnih orodij, metod odprtega učenja ter sodobnih pedagoških pristopov.
Stik z najaktualnejšimi trendi odprtega izobraževanja študentom omogoča sodelovanje v mednarodni mreži sodelujočih podjetij in organizacij, ki s svojimi raziskavami in inovacijami krojijo razvoj na področju odprtega izobraževanja. Študijski program se izvaja v angleškem jeziku na daljavo. Študentom so na voljo tudi štipendije. Ključne prednosti študija na Poslovno-tehniški fakulteti so majhne študijske skupine, individualen pristop predavateljev, praktična usmerjenost programov in povezovanje s podjetji. Študij v domačem okolju in mednarodno obarvane študijske vsebine na daljavo pa študentom omogočajo uspešno vključevanje v gospodarstvo in druge sektorje potencialnega trga dela v domačem in mednarodnem okolju.
* Vir: Univerza v Novi Gorici
* Naslovna fotografija: Miha Godec
* Intervju je bil prvotno objavljen v aprilski tiskani izdaji Lokalnih Ajdovščina