Mlade udeleženke in udeleženci poslušajo tudi predavanja raziskovalk in raziskovalcev Centra za astrofiziko in kozmologijo Univerze v Novi Gorici o različnih temah s področja astrofizike, med drugim o uporabi strojnega učenja v astrofiziki, o kozmičnih delcih, razvoju zvezd in kozmologiji.
Mladi astronomi se prek poletne šole spoznavajo z osnovnimi značilnostmi raziskovalnega dela in tehnikami, uporabnimi v astronomiji in tako dobijo vpogled v delo astronomov in astronomk. Skozi poletno šolo jih vodijo sodelavci in sodelavke Fakultete za naravoslovje in zavoda Cosmolab. Tokrat je poletna šola astronomije GoChile prvič mednarodna; udeleženci in udeleženke prihajajo iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, Črne gore in Madžarske. Prijavilo se je kar 80 dijakov in dijakinj in to kaže na to, kako pomembne so takšne priložnosti za mlade.
GoChile je izobraževalni in nekomercialni projekt Univerze v Novi Gorici. Gre za dva teleskopa, ki stojita na observatoriju El Sauce v Čilu, kjer so odlični opazovalni pogoji, in s katerima upravljamo na daljavo. Projekt je namenjen študentom in študentkam programa Fizika in astrofizika na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici, del opazovalnega časa pa je na voljo tudi srednjim šolam in ljubiteljskim astronomom.
* Vir in fotografije: Univerza v Novi Gorici